FAQ
16324
page-template-default,page,page-id-16324,bridge-core-2.4.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-23.1,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Z czego składa się światło słoneczne?

Światło słoneczne obejmuje oprócz promieniowania widzialnego przede wszystkim promieniowanie podczerwone, które odczuwamy w postaci ciepła, oraz ok. 5% promieniowania ultrafioletowego (UV).

  • Promieniowanie UVC nie przenika przez atmosferę ziemską i w związku z tym nie dociera do powierzchni Ziemi.
  • Promieniowanie UVB jest osłabiane przez warstwę ozonową, ale choć w niewielkim stopniu, to jednak wciąż dociera do powierzchni Ziemi. Promieniowanie UVB powoduje wytwarzanie pigmentu w skórze oraz odpowiada za syntezę witaminy D. Gdy jednak skóra przyjmie zbyt dużo promieniowania UVB, może dojść do oparzenia słonecznego.
  • Promieniowanie UVA dociera do powierzchni Ziemi prawie w ogóle nieblokowane. Powoduje ono m.in. to, że pigment w skórze ciemnieje, co objawia się bezpośrednio brązowieniem skóry.

Intensywność i dokładny skład promieniowania słonecznego zależy od wielu różnych czynników, takich jak pora roku i dnia, szerokość geograficzna, zachmurzenie, możliwe zanieczyszczenie powietrza oraz odbijanie się światła od podłoża. W solariach wytwarzane jest jedynie promieniowanie UVA i UVB, które dociera do skóry w kontrolowanych dawkach.

Aby dowiedzieć się więcej o działaniu światła słonecznego, warto odwiedzić stronę Polskiego Związku Solaryjnego Można tam znaleźć o wiele więcej informacji związanych ze słońcem i zdrowiem.

 

Jak właściwie powstaje opalenizna?

Skóra zmienia kolor na brązowy, aby samodzielnie chronić się przed nadmiarem słońca i głębokim wnikaniem w skórę promieniowania UV. Działa to tak: gdy promieniowanie UV pada na skórę, pierwszy reaguje naskórek poprzez ochronne zwiększenie swojej grubości, to znaczy wytworzenie tzw. modzela świetlnego. Promieniowanie UVB zawarte w świetle pobudza wytwarzanie brązowego barwnika melaniny w komórkach pigmentowych skóry. Komórki skóry z melaniną przemieszczają się ku powierzchni skóry, zmieniając jej barwę – czyli tworząc opaleniznę – aby chronić głębsze warstwy skóry. Ponieważ ten proces zajmuje pewien czas, brązowienie następuje stopniowo. Promieniowanie UVA zawarte w świetle słonecznym powoduje, że wytworzona melanina znajdująca się już w zewnętrznych warstwach skóry wybarwia się, co bezpośrednio powoduje ciemnienie skóry. To połączenie zapewnia doskonały efekt opalający i jednocześnie lepszy i własny „parasol słoneczny” dla ciała.

 

Czy w solarium potrzebuję dodatkowej ochrony przed światłem?

Nie, przed skorzystaniem z solarium nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony przed światłem. U obsługi solarium można skonsultować swój fototyp skóry i uzyskać indywidualny plan opalania dostosowany do posiadanej karnacji. Dawka promieniowania UV jest w solariach precyzyjnie zdefiniowania – kwadrans na nowoczesnej leżance odpowiada ok. 25 minutom wystawienia na działanie typowego polskiego słońca latem.

 

Dlaczego korzystając z solarium, powinno się nosić okulary ochronne UV?

Światło słoneczne zawiera promieniowanie UV, które może uszkodzić siatkówkę oka. Dlatego w solarium należy mieć zamknięte oczy i nosić okulary chroniące przed światłem UV. Takie okulary są bezpłatnie dostępne u obsługi solariów przed każdym opalaniem.

 

Czy w czasie ciąży można korzystać z solarium?

Zasadniczo korzystanie z solarium w trakcie ciąży nie stanowi żadnego problemu, ponieważ promienie UV wnikają jedynie najbardziej wierzchnią warstwę skóry. Jeśli dobrze znosisz naturalne światło i ciepło i nie masz problemów z krążeniem krwi, teoretycznie możesz również opalać się w solarium. Najlepiej jednak zawsze zasięgnąć wcześniej opinii swojego lekarza. Niezależnie od powyższego, aby nadmiernie nie narażać swojej skóry, warto całkowicie zrezygnować wtedy z długich sesji opalania.

 

Czy w czasie ciąży można korzystać z solarium?

No, dovresti proteggere una cicatrice dal sole per almeno tre mesi con indumenti resistenti ai raggi UV o protezioni solari. I raggi UV possono portare ad uno spostamento del pigmento nell’area della ferita facendo diventare la pelle permanentemente più chiara o più scura. In caso di dubbio, consultare il proprio medico.

 

Czy mogę korzystać z solarium, jeśli mam świeżą bliznę?

Nie; świeże blizny należy zakrywać nieprzepuszczającą promieniowania UV odzieżą lub smarować silnym kremem przeciwsłonecznym przez co najmniej trzy miesiące. Promieniowanie UV może powodować zmiany pigmentowe w tkance blizny, przez które może ona stać się trwale jaśniejsza lub ciemniejsza niż reszta skóry. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

 

Dlaczego moja skóra brązowieje nierównomiernie?

Wynika to z tego, że niektóre części skóry mają więcej komórek pigmentowych niż inne. Dlatego np. wewnętrzne strony ramion i nóg opalają się wolniej, podczas gdy ich strony zewnętrzne szybciej „łapią kolor”. Również twarz opala się stosunkowo wolno. W tym przypadku przyczyną jest naturalnie grubsza warstwa rogowa naskórka, która specjalnie chroni przed promieniowaniem UVB. Letnie piegi i plamki pigmentowe mają natomiast dużą ilość pigmentu i dlatego pojawiają się szybko (ponieważ skóra szybko ciemnieje w tych skupiskach barwnika).

 

Co zrobić, jeśli mimo wszystko wystąpi u mnie oparzenie słoneczne?

W przypadku lekkiego oparzenia słonecznego należy zrobić sobie kilkudniową przerwę od słońca i regularnie smarować skórę kremem nawilżającym. W tym czasie należy również przyjmować dużo płynów. W przypadku ciężkiego oparzenia słonecznego najlepiej pójść do lekarza lub co najmniej poprosić o fachową poradę w aptece. Ważne: Gdy oparzenie już zniknie, należy skrócić czas opalania i skonsultować z obsługą solarium swój czas ochrony własnej zapewnianej przez skórę.

 

Kiedy używać kremu przeciwsłonecznego?

Twoje ciało przez pewien określony czas jest w stanie samodzielnie zapewnić wystarczającą ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Czas ten zależy od fototypu skóry i sposobu, w jaki reaguje ona na światło. Czas własnej ochrony może wynosić w przypadku osób o bardzo jasnej karnacji i włosach blond lub rudych nawet poniżej 10 minut. Aby przebywać na słońcu dłużej niż byłoby to zalecane na podstawie posiadanego fototypu skóry i sposobu jej reagowania na światło, należy stosować odpowiedni krem przeciwsłoneczny. Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) określa, o ile dłużej można przebywać na słońcu w porównaniu z sytuacją nieużywania kremu. Aby obliczyć, ile minut przy regularnym uzupełnianiu kremu można spokojnie spędzić na słońcu, należy pomnożyć czas ochrony własnej swojej skóry przez wskaźnik SPF kremu. A więc: jeśli czas ochrony samodzielnej skóry wynosi 15 minut, a używany krem ma SPF 20, można na słońcu spędzić do 300 minut w ciągu dnia. Należy jednak uważać na to, aby nakładać odpowiednią ilość kremu i regularnie go uzupełniać, ponieważ jego działanie słabnie m.in. wskutek pocenia się.

Na solarium natomiast nie potrzeba w ogóle kremu do opalania, ponieważ dawka promieniowania UV jest precyzyjnie zdefiniowania. Należy jednak pamiętać o tym, aby korzystać z solarium nie dłużej, niż pozwala na to indywidualny fototyp skóry oraz już posiadany stopień opalenizny. Przed skorzystaniem z solarium najlepiej skonsultować się w tym zakresie z personelem salonu.

Kiedy nie powinno się iść do solarium?

Fototyp skóry: Osobom o szczególnie wrażliwej skórze, która szybko ulega oparzeniom w promieniach naturalnego słońca, nie poleca się korzystania również z solariów. To samo dotyczy osób, u których szybko pojawiają się letnie piegi albo występują liczne lub nietypowe plamki na skórze. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem dermatologiem, a podczas wizyty w solarium należy poprosić o dobór najlepszego czasu opalania przez kompetentną obsługę.

Wcześniejsze choroby: Jeśli u Ciebie lub członka Twojej rodziny występuje lub wystąpił nowotwór skóry lub masz ogólne predyspozycje w tym kierunku, odradzamy korzystanie z solarium.

Przyjmowanie leków: Podczas przyjmowania leków zwiększających wrażliwość na światło (np. antybiotyków) należy unikać solariów, a także naturalnego słońca.

Oparzenie słoneczne: Osoby, u których wystąpiło silne oparzenie słoneczne, nie powinny korzystać z solariów.

Wiek: Wizyty w solarium są dozwolone dopiero od 18 roku życia – niezależnie od ewentualnej zgody opiekuna prawnego.

Światło przeciwko starzeniu. Czy to możliwe?

Chociaż nie jesteśmy w stanie cofać wskazówek zegara, nasze specjalne światło, tzw. Beauty Light, jest w stanie poprawić wygląd skóry. Beauty Light to specjalne światło, które pobudza naszą własną produkcję kolagenu w głębokich warstwach skóry. Czerwone światło redukuje zmarszczki, a skóra staje się jędrniejsza i zdrowo napięta, co poprawia jej ogólny wygląd. Zamiast przeciwdziałania objawom nasze rozwiązanie w naturalny sposób łagodzi przyczyny widocznego starzenia się skóry. A efekty jego działania widać i czuć! Wysoką skuteczność światła Beauty Light potwierdzają nie tylko tysiące użytkowników, ale także badacze z Uniwersytetu w Ulm i ochotnicy, którzy wzięli udział w specjalnym badaniu przeprowadzonym pod nadzorem medycznym.

Potwierdzone działanie czerwonego światła Beauty Light:

  • Produkcja kolagenu w skórze
  • Poprawa wyglądu skóry
  • Przyjemniejsze czucie skóry
  • Gładsza skóra
  • Mniej zmarszczek

W nowoczesnych solariach pielęgnujące skórę światło Beauty Light łagodzi niepożądane efekty uboczne opalania. Połączenie czerwonego światła Beauty Light i opalającego światła UV jest nazywane światłem „hybrydowym” („Hybrid Light”), ponieważ łączy w sobie zalety dwóch różnych rodzajów promieniowania. Po opalaniu z dodatkowym wykorzystaniem światła Beauty Light skóra jest szczególnie jędrna i gładka. W mniejszym stopniu występuje też typowe po opalaniu napięcie skóry. I oczywiście można wtedy w pełni cieszyć się szczególnie świeżą i naturalną opalenizną. W naszej wyszukiwarce salonów można łatwo znaleźć salony, które już teraz oferują opalanie z wykorzystaniem światła Beauty Light.

 

Jak zachować letnią opaleniznę na dłużej?

Skóra odnawia się w nieustającym procesie, odrzucając wierzchnie komórki naskórka. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można jednak zadbać o to, aby opalenizna utrzymała się dłużej. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

  1. Zrezygnuj ze zbyt długich i gorących pryszniców, ponieważ mogą one zniszczyć kwaśną powłokę ochronną skóry. Najlepiej stosować emulsje do kąpieli o neutralnym pH zapewniające delikatną pielęgnację.
  2. Zawsze dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. Korzystaj w tym celu z emulsji i kremów nawilżających – bezpośrednio po opalaniu lub następującym po nim prysznicu.
  3. Dbaj o poziom nawilżenia swojej skóry również od wewnątrz i pij odpowiednią ilość wody, niesłodzonych napojów lub herbaty – co najmniej 1,5 litra dziennie.
  4. W dłuższym utrzymaniu pięknej opalenizny z wakacji pomoże także wizyta w solarium. Nasza wyszukiwarka salonów pozwoli łatwo znaleźć miejsce, w którym można uzyskać bezpłatną konsultację i indywidualny plan opalania.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając solarium odpowiednie dla siebie?

Co jest ważne podczas wizyty w solarium? Wybierając solarium odpowiednie dla siebie, należy przede wszystkim zwracać uwagę na jakość. Wpisują się w nią oczywiście idealna czystość i higiena! Cechą świadczącą o jakości jest także możliwość uzyskania kompetentnej porady: obsługa solarium powinna na życzenie bezpłatnie udzielić konsultacji w zakresie fototypu skóry oraz przygotować indywidualny plan opalania. Dodatkowo w dobrym solarium zawsze rozdawane są bezpłatnie świeżo zdezynfekowane okulary chroniące oczy przed promieniowaniem UV. A oprócz tego urządzenia używane przez salon powinny pochodzić od uznanego producenta, takiego jak na przykład Ergoline. Za pomocą naszej wyszukiwarki salonów łatwo znajdziesz miejsce, które oferuje najnowsze technologie światła i opalania.

 

Czy przed opalaniem w solarium należy usunąć makijaż?

Przygotowując się do opalania, należy zrezygnować z makijażu, a także z perfum i innych produktów kosmetycznych. Połączenie światła ultrafioletowego i kosmetyków może w pewnych przypadkach powodować niekorzystne reakcje skóry. Dlatego też na leżance solarium należy kłaść się bez makijażu.

 

Dlaczego po opalaniu moja skóra dziwnie pachnie?

Bez obaw, specyficzny zapach skóry po opalaniu jest całkowicie normalny. Przypuszcza się, że zapach ten powstaje w wyniku rozpadu pewnych substancji obecnych na skórze – takich jak kwasy tłuszczowe i łój – pod wpływem promieniowania UV.

 

Czy mogę korzystać z solarium, jeśli przyjmuję antybiotyki?

Nie, podczas terapii antybiotykowej należy zrezygnować z opalania – zarówno na słońcu naturalnym, jak i w solarium. Jest tak, ponieważ antybiotyki, tak jak i pewne inne leki również, mają w większości działanie uwrażliwiające na światło. Podczas ich przyjmowania skóra może być bardziej podatna i silniej reagować na promieniowanie UV.

 

Czy mogę tego samego dnia korzystać z solarium i wychodzić na słońce?

Nie, z takiego połączenia należy zrezygnować. Po przyjęciu dziennej dawki promieniowania UV w solarium w przypadku dalszego przebywania na słońcu pojawia się ryzyko łatwego wystąpienia oparzeń słonecznych. A między dwiema kolejnymi wizytami w solarium należy zachować co najmniej 48 godzin odstępu. U obsługi solarium można otrzymać indywidualny plan opalania dostosowany do posiadanego fototypu skóry. W ciągu roku zaleca się korzystanie z solarium łącznie nie więcej niż 50 razy.

 

Dlaczego po wizycie w solarium pojawiają się u mnie jasne plamy na skórze np. na pośladkach i na łopatkach?

Części skóry, na których leżysz w trakcie opalania się w solarium, są trochę słabiej ukrwione. Może to powodować nieco słabsze wybarwienie się pigmentu w tych miejscach. Z reguły typowe jasne plamy po opalaniu w solarium pojawiają się na pośladkach i łopatkach. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, należy korzystać z solariów z urządzeniami o ergonomicznie ukształtowanych leżankach lub z urządzeń do opalania na stojąco. W przypadku korzystania z takich nowoczesnych urządzeń o jasnych plamach można zapomnieć!

 

Czy muszę się spocić, żeby się opalić?

Nie ma zupełnie takiej potrzeby! Kiedy na plaży wieje wiatr, opalisz się tak samo jak przy całkowicie bezwietrznej pogodzie. Aby opalanie było szczególnie przyjemne, nowoczesne urządzenia dopieszczają użytkowników wydajną wentylacją, systemami klimatyzacji, a niektóre z nich nawet mgiełkami substancji aromatycznych. Taka funkcja odświeżania nazywa się u nas „Aqua Fresh”. Dzięki temu można korzystać ze światła w relaksującej atmosferze z gwarancją braku potu. Opalenizna mimo to będzie jednak co najmniej równie ładna!

 

Na co uważać podczas używania kremów do opalania?

Oprócz odpowiedniego wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF, należy zwracać uwagę na nakładanie kremu w odpowiedniej ilości i jego regularne uzupełnianie. W wyniku pocenia się skóry lub kąpieli w wodzie jego działanie może ulec osłabieniu. Nasza rada: zalecamy kremy przeciwsłoneczne z filtrem mineralnym mające tę zaletę, że wytwarzają odbijający światło połysk. Dzięki temu skóra nie tylko ładnie się błyszczy, ale pozwala też łatwo dostrzec miejsca niepokryte kremem. Natomiast na leżance solarium nie potrzeba w ogóle kremu przeciwsłonecznego, ponieważ tutaj dawka promieniowania UV jest precyzyjnie dobrana, a czas opalania jest dopasowany do stopnia ochrony własnej zapewnianego przez skórę.

 

Czym jest solarium hybrydowe?

Wiele nowoczesnych solariów dysponuje technologią nazywaną Hybrid Performance lub Hybrid Light.

Ale co to tak naprawdę oznacza? Słowo „hybrydowe” (ang. „hybrid”) oznacza jednoczesne wykorzystywanie dwóch różnych technologii. W przypadku solariów hybrydowych jest to połączenie dwóch różnych rodzajów promieniowania: promieniowania ultrafioletowego (UVA i UVB), które jest uzupełnione czerwonym światłem Beauty Light.

Promieniowanie UV wytwarza podczas opalania naturalną opaleniznę i ma dodatkowe biopozytywne oddziaływanie w postaci np. stymulowania syntezy witaminy D. Czerwone światło Beauty Light dba natomiast o skórę podczas opalania. Jego rewitalizujące i pielęgnujące działanie zostało potwierdzone w licznych badaniach. W połączeniu ze światłem UV światło Beauty Light zapewnia szczególnie przyjemne odczucie skóry. Dzięki niemu zwykle występujące po opalaniu napięcie skóry jest dużo słabsze, sama skóra jest również dużo bardziej jędrna. Ponieważ czerwone światło między innymi pobudza produkcję tlenu w skórze, solaria wykorzystujące technologię hybrydową zapewniają szczególnie ładną, świeżą i naturalną opaleniznę – bez stosowania dużych dawek promieniowania UV. Skóra dobrze wygląda i po prostu dobrze się czuje. W naszej wyszukiwarce salonów łatwo znajdziesz znajdujące się w pobliżu salony oferujące technologię Hybrid Light.

Jak duże jest ryzyko odniesienia oparzeń słonecznych podczas opalania się w solarium?

Maksymalna moc promieniowania świetlnego w solariach jest ograniczana obowiązującymi przepisami i nigdy nie powinna przewyższać natężenia naturalnego promieniowania słonecznego. Maksymalna moc rumieniotwórczego promieniowania UV zgodnie z obowiązującą normą europejską wynosi 0,3 W/m2. Tłumacząc to techniczne określenie na prosty język: 15 minut w nowoczesnym solarium odpowiada maksymalnemu ryzyku oparzeń słonecznych występującemu w przypadku ekspozycji przez ok. 25 minut na działanie typowego letniego słońca w Gdańsku w Polsce. Ponieważ dawka promieniowania UV w solarium jest precyzyjnie zdefiniowana, nie trzeba podczas korzystania z niego używać kremu przeciwsłonecznego. Należy jednak pamiętać o tym, aby korzystać z solarium nie dłużej, niż pozwala na to indywidualny fototyp skóry oraz już posiadany stopień opalenizny. Przed skorzystaniem z solarium najlepiej skonsultować się w tym zakresie z personelem salonu.